Nehoda 5. 5. 2001 – Valachovská pustatina

  • Dátum nehody: 5. 5. 2001
  • Miesto nehody: Valachovská pustatina, okres Rimavská Sobota
  • Typ vrtuľníka: Mi-2 B-2048
  • Posádka: Sekrt Jaroslav, 4 požiarnici
  • Pravdepodobná príčina havárie: Vysadenie motorov v závese.

Autentickú reportáž požiarnika Karkuma z tejto leteckej nehody so šťastným koncom si môžete prečítať nižšie v komentároch.

Komentáre k článku Nehoda 5. 5. 2001 – Valachovská pustatina (3)

  1. tato havaria sa stala blisko v rimavskej soboty vola sa to valachovska pustatina ja som jeden s tych hasicou ktori boli v tom vrtulniku MI-2 B-2048 pilot bol jaroslav sekrt a boli sme tam aj s pilotom 4 hasici lietali sme do lesneho porastu a robili zlanaky s 20 m vysky zrazu sa zacal enormne rychlo stracat vykon motora ked sme viseli nad lesom a prvy hasic bol pripraveny sa zlanit. Stal na s chodikoch a uz bol pripraveny ist dole ked zrazu vyslahol husty dym s motora a pisklavy ohlusujuci zvuk. Znacilo ze ideme dolu a bolo zle videl som to na tvari operatora ten vtiahol dnu toho kolegu a spravil to dobre ak by tam ostal na schodikoch tak by uz nebol medzi namy vedeli sme ze je zle a tie pocity by som neprial nikomu co som ja prezivall ale aj cela posadka cakal som na to najhorsie ze zomrem . naraz bol tvrdy lebo stromy nam zlomyli hlavnu aj malu vrtulu tak sme padali uz len volne asi 14 m pametam sa na to aj do dodnes zraneny sme boli vsetcia 5 ale najviac si to odniesol ten co bol na schodikoch mal aj vnutorne poranenia ja som mal narazeny hrudnik ale nebolo to vazne ako aj ostatny mensie poranenia mozem povedat ze sme to prezily mali sme stastie a velke . Po vysetrovani a zistenych skutocnosti dosli inspektory k zaveru ze nie pilot bol na vine ale technika vlastne nejaky chranic na ruduktore ktory sposobil rychlu stratu vykonu motora tak ze sa motor zadrel lebo mne to tak aj pripadalo ze sa zadiera . Ten stroj uz nelieta ani sa nedal opravit asi ho zosrotovali po tej to udalosti som potom este lietal na MI.17 Az do roku 2005 potom nasu letecku skupinu zrusili

  2. To je husté!! Dá sa vôbec takýto pád z výšky a ešte k tomu z vrtuľníka prežiť? Asi áno, ale poviem Vám, že toto bolo veľké šťastie. Chcem sa spýtať, či ten vrtuľník padal k zemi „na kolesá“ alebo nejako bokom alebo ako? Boli ste všetci pri vedomí po dopade? Hádzalo to? A boli ste nejako istení lanami alebo nejakými „skobami“?

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥