AFGANISTAN: Havarovali tri vrtuľníky NATO, zahynulo 14 Američanov

Štrnásť Američanov prišlo v pondelok o život a viac ako 25 ďalších utrpelo zranenia pri dvoch haváriách vojenských vrtuľníkov. Havarovali spolu tri vrtuľníky Severoatlantickej aliancie (NATO) v Afganistane: dva z nich sa pravdepodobne zrazili vo vzduchu a ďalší spadol počas zásahu proti pašerákom drog, informovali zdroje z prostredia NATO. Tieto úmrtia spravili z pondelka, osem rokov po invázii pod vedením Spojených štátov amerických, jeden z najkrvavejších dní pre zahraničných civilistov a vojakov pracujúcich v Afganistane na obnove krajiny a bojujúcich proti povstalcom.
Jeden vrtuľník spadol v západnom Afganistane, pravdepodobne v provincii Bádgís, v skorých ranných hodinách, uviedol nemenovaný predstaviteľ ISAF-u. Pri havárii prišlo o život 10 Američanov a ďalších 26 ľudí utrpelo zranenia. Ozbrojené sily však zatiaľ nezverejnili typ vrtuľníka ani to, či obeťami boli vojaci na palube stroja. „Sedem amerických vojakov a traja americkí civilisti prišli o život,“ uvádza sa vo vyhlásení ISAF. „Medzi zranenými boli 14 afganskí vojaci, 11 amerických vojakov a jeden americký civilista,“ stojí v dokumente. Podľa správy Medzinárodné sily pre podporu bezpečnosti v Afganistane (ISAF) Severoatlantickej aliancie sa vrtuľník zrútil „pre nepotvrdené dôvody“, keď afganské a medzinárodné bezpečnostné sily spoločne „prehľadávali podozrivú pevnosť, o ktorej predpokladali, že je základňou povstalcov vykonávajúcich činnosť spojenú s pašovaním drog“. „Počas operácie povstalci zaútočili na zjednotené sily a v následnej prestrelke prišiel o život viac ako tucet nepriateľských bojovníkov,“ dodáva ISAF vo vyhlásení.
Ďalší štyria americkí vojaci zahynuli pri havárii, o ktorej jednotky ISAF-u predpokladajú, že išlo o zrážku vo vzduchu v nepokojnej južnej časti krajiny. Dvaja ďalší vojaci utrpeli zranenia. „Pri incidente prišli o život štyria príslušníci síl ISAF-u a dvaja ďalší utrpeli zranenia,“ uvádza sa vo vyhlásení medzinárodných síl. „Incident je v štádiu vyšetrovania, no už teraz máme potvrdené, že jeho príčinou nebola nepriateľská streľba.
Rok 2009 je pre 100 tisíc príslušníkov NATO a amerických vojakov bojujúcich v Afganistane proti militantnému islamistickému hnutiu Taliban najkrvavejším rokom od invázie pod vedením síl Spojených štátov amerických v roku 2001, keď padol extrémistický režim v Kábule. Podľa nezávislého internetového portálu icasualties.org, ktorý počíta padlých v tejto ázijskej krajine, iba v roku 2009 prišlo o život 435 zahraničných vojakov, z toho 267 Američanov. Posledné úmrtia potvrdil aj hovorca amerických ozbrojených síl v Kábule.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥