Letecké múzeum Chodynské pole, Moskva

Autor: Juraj Krajčírovič

Chodynské pole

V širšom centre Moskvy Na Chodynskom poli sa nachádzalo vojenské letisko. Po jeho zrušení tam ostala časť lietadiel ako expozícia budúceho leteckého múzea. Tie lietadlá a vrtuľníky však majú smolu, stoja asi na najdrahšom pozemku v Moskve a tak chátrajú a chátrajú.
Chodynské pole leží približne 7 km od Kremľa, to znamená prakticky v centre mesta. Toto miesto sa dnes už nedá nazývať letiskom. Posledný let tu bol uskutočnený v roku 2001, múzeum tu vzniklo v roku 1993, ale dnešná administrácia Moskvy úspešne zapĺňa všetky nezastavané časti mesta domami pre hriešne bohatých ľudí.

Vrtuľníky

Letisko tu vzniklo na začiatku 20. storočia a prvý let tu bol uskutočnený v roku 1909. Exponáty, letisko a budovy chátrajú a sú už obstavané zimným štadiónom, obytnými domami. Toto múzeum nie je oficiálne prístupné, ale ak dáte miestnemu strážnikovi stovku, tak Vás tam nechá tak dlho, ako budete chcieť. Môžete si preliezť všetky exponáty, čo na súčasný stav môže byť miestami až nebezpečné.
Čo sa týka vrtuľníkov, nachádzajú sa tam typy vyrobené v konštrukčnej kancelárii MILa. Nie je tam toho mnoho, ale poteší. Hlavne keď vedľa seba uvidíte stáť Mi-6 a po jeho bokoch Mi-2 a Mi-1. Dávida s Goliášmi.
Toto múzeum má už svoj čas zrátaný a je to škoda, že sa niekto takýmto spôsobom stavia k tradíciám a histórii. Možno by nebolo zlé, keby na tomto mieste postavili aspoň malý pamätník.

Vrtuľníky vo fotogalérii

  • Mi-1
  • Mi-2
  • Mi-6
  • Mi-4
  • Mi-24
  • Mi-24A

Fotogaléria

Kabína Mi-4Mi-1, Mi-6, Mi-2Mi-1, Mi-6, Mi-2Mi-24Mi-24AMi-4Mi-4Podvozky Mi-1 a Mi-6
Autor fotografií: Juraj Krajčírovič

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥