Len tak…

Autor: Juraj Krajčírovič
Ešte sa Vám nikdy nestalo, že idete niekam len tak a stane sa čosi, čo ste nečakali, zažijete niečo výnimočné, alebo uvidíte niečo zaujímavé? Proste zaúraduje náhoda. Občas sa to stáva a vtedy je dobré mať pri sebe fotoaparát. Mám takú zásadu: foťák stále na krku, alebo aspoň niekde po ruke. Prikladám zopár fotografii, ktoré vznikli týmto spôsobom.

Hlučné divadlo

Dávnejšie, v jeden novembrový víkend som bol na prechádzke s rodinkou na Štrbskom plese, keď som začul mne známy zvuk motorov Mi – osmičky. Tak sme sa tam šli pozrieť a zazreli sme vrtuľník jednej firmy pri práci. Pre mňa to bolo veľmi príjemné, ale žiaľ pre manželku a dcéru to bolo dosť hlučné divadlo. Tak som si aspoň urobil zopár záberov a šli sme ďalej.
Mil Mi-8PSMil Mi-8PS

Policajný MBB BO-105

Raz som autom obchádzal Amsterdamské letisko Schiphol a snažil som sa dostať bližšie k známej dráhe, kde sa dá z malej vzdialenosti sledovať fantastický ruch na tomto letisku. Pre mňa je to jedno z najlepších miest na svete a čas tam letí neuveriteľne rýchlo. Väčšinou tam uvidíte iba dopravné a transportné lietadlá snáď všetkých spoločností sveta. Ja som za jedným z hangárov našiel tohto krásavca: MBB BO-105 Holandskej polície. Neskôr som ho zaregistroval, ako si letí za svojimi povinnosťami.
MBB BO-105C

Zákutiami Ameriky

Inokedy som sa autom vracal v americkej Georgii na letisko do Atlanty. Ja som dosť komplikovaná osoba a vždy keď niekde uvidím znak letiska, tak tam odbočím. Ešte šťastie, že väčšinou cestujem sám, lebo keď toto urobím svojej rodine, tak ich dovádzam do šialenstva. Touto formou som objavil pri malom mestečku starého Sikorskeho. Patril jednému súkromnému zberateľovi, ktorý kedysi slúžil vo Vietname a na svojej farme mal 5 lietadiel a jeden vrtuľník. Bohužiaľ, celá kolekcia bola vo veľmi biednom stave. To sa nedalo povedať o dvojici Robinsonov R-44, ktoré som našiel trochu ďalej na severe Atlanty. Tieto mašinky sú krásne a lietajú o 106.
Sikorsky HH-34J Seabat (S-58A)Robinson R-44

Ruský Kamov Ka-25

Rusko je krajinou, kde nie je zriedkavé uvidieť rôzne typy vojenských, či civilných lietadiel a vrtuľníkov v parkoch, pred rôznymi budovami. Kamova Ka-25 som objavil vo Vladivostoku pred budovou veliteľstva Ďalekovýchodnej námornej flotily. Zbadal som ho na poslednú chvíľu, ale aj tak mi nešlo do hlavy, ako tam naskladali rotorové listy medzi stĺpy verejného osvetlenia a elektrické stĺpy. Mám rád neobyčajné veci a Kamov so svojimi protibežnými rotormi k nim určite patrí.
Kamov Ka-25Kamov Ka-25

Farnborough 2006

Ako posledné môžete vidieť fotky, ktoré síce nevznikli až tak úplne náhodne, musel som jej trochu pomôcť. V roku 2006 som mal obchodné rokovania v Londýne práve v čase, keď tam prebiehala výstava vo Farnborough. Toľko náhoda. Tak som si nechal jeden deň na návštevu tejto show, to už bol zámer. Kto nezažil naozajstnú veľkú leteckú show, výstavu, veľtrh, či aspoň letecký deň, ťažko pochopí moje pocity. Jeden deň je určite málo, aspoň pre mňa, ale povinnosti nepustia. Podrobnejší opis by zabral naozaj veľmi veľa miesta, tak si aspoň prezrite fotografie. Bolo to nádherné a stálo to za to. Toto miesto určite stojí za návštevu.
Agusta A-119 KoalaAgustaWestland EH-101 Mk512 Merlin Joint SupporterBell-Boeing MV-22B OspreyBell-Boeing MV-22B OspreySikorsky UH-60A Black Hawk (S-70A)Sikorsky UH-60A Black Hawk (S-70A)Sud Alouette AH2 (SE-3130)Westland SA-330E Puma HC1Westland Scout AH1 (P.531-2)

Nabudúce

Bývam neďaleko centra Bratislavy, pri Dunaji a dosť často sa stáva, že mi prakticky pred oknom lietajú vrtuľníky. To je síce tiež náhoda, ale nemusíte kvôli nej nikam ísť. Teda okrem balkóna, a tak sa nabudúce pozrieme práve na fotografie z balkóna.

Vrtuľníky a lietadlá vo fotogalérii

 • Mil Mi-8PS
 • Westland Scout AH1 (P.531-2)
 • Sikorsky UH-60A Black Hawk (S-70A)
 • AgustaWestland EH-101 Mk512 Merlin Joint Supporter
 • Westland SA-330E Puma HC1
 • Sud Alouette AH2 (SE-3130)
 • Bell-Boeing MV-22B Osprey
 • MBB BO-105C
 • Sikorsky HH-34J Seabat (S-58A)
 • Agusta A-119 Koala
 • Robinson R-44
 • Kamov Ka-25

Autor fotografií: Juraj Krajčírovič

Komentáre k článku Len tak… (4)

 1. Ahoj Juraj, super článok. Všetko o čom píšeš dobre poznám aj ten balkón aj náhodné strtnutia s vrtulami…aspoň som si zaspomínal vďaka…fakt super len tak dalej..:-)

 2. Vdaka Jakub. Niekedy clovek nema konkretny plan a ma moznost uvidiet cosi zaujimave. Len tak.
  Medzi sviatkami si snad najdem trochu casu dat par slov na „papier“.

 3. Také mi pod okny létají tyhle čmeláci, ale odfotit to nikdy nestihnu. Většinou Alfa helicopter – Bell a také nějaká tmavší R-44. Pak jsem zahlédl ještě žlutý záchranářský vrtulník DSA, tuším Eurocopter.

 4. Tieto fotky su fakt úúúúúžastné Juro, vieš ty o tom že si môj vzor???
  Hoci mám ešte celí život pred sebou, chcel by som raz byť ako ty…

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥