Prešovská vrtuľníková jednotka skončila mierovú misiu SFOR

Vrtuľníková jednotka Leteckej základne generálplukovníka Jána Ambruša z Prešova skončila 22. decembra 2003 svoju mierovú misiu SFOR v Bosne a Hercegovine. Pri tejto príležitosti sa v areáli vojenského útvaru konal slávnostný nástup spojený s odmenením účastníkov misie.
Išlo o vôbec prvé zahraničné pôsobenie jednotiek Vzdušných síl Ozbrojených síl (VS OS) SR pod velením členskej krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO). Prešovských vrtuľníkarov od začiatku septembra 2002 do piatku 19. decembra začlenili do 1. samostatnej vrtuľníkovej jednotky pod holandským velením. S dvoma vrtuľníkmi Mi-17 absolvovali 848 vzletov, nalietali vyše 403 hodín a prepravili 1500 osôb a 100 ton materiálu.
Zástupca veliteľa VS OS SR Jozef Krakovský v Prešove zdôraznil, že ukončenie misie je dané tým, že vypršal mandát na základe memoranda medzi Holandským kráľovstvom a SR. Po dohode s holandskou stranou bola preto jednotka stiahnutá na územie SR a bude sa pripravovať na prípadné iné misie v zahraničí. Krakovský na margo možnej ďalšej účasti povedal, že je závislá od rozhodnutia velenia NATO.
Podľa veliteľa prešovskej základne Miroslava Kelemena pôsobením v mierovej misii SFOR sa uzavrela jedna etapa v jej činnosti. Konštatoval, že skúsenosti sú pozitívne a „smerovanie nášho výcviku je dobré“. Ukončenie misie je dané aj tým, že sa v novom roku radikálne mení charakter bosnianskej základne SFOR v Bugojne a ako prvá ju opustila práve jednotka zo SR.
Jedinou tienistou stránkou pobytu na Balkáne bola havária vrtuľníka počas letu 24. decembra 2002, pri ktorej sa zranila posádka a jeden z jej členov má trvalé poškodenie svojho zdravia. Neustále 21-členný kontingent vojakov z Prešova sa vymenil štyrikrát. Zdroj: www.vrtulnik.cz

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥