Rádioaktivitu na východe Slovenska merajú vrtuľníky Flight Service

Letecký geofyzikálny prieskum prírodnej rádioaktivity na Východnom Slovensku, ktorý uskutočňuje Ludovika Holding a Kremnica Gold, lietajú helikoptéry Flight Service.
Podrobný rádiometrický a magnetometrický prieskum realizuje špeciálne vybavená helikoptéra. Meracie zariadenia, ktorých cena sa pohybuje nad hranicou 1 milión kanadských dolárov, slúžia na detekciu uránových rúd.
V podvese helikoptéry je upevnený spektrometer – tento prístroj skúma prirodzené rádioaktívne žiarenie vychádzajúce zo zeme. Obsahuje krištály, snímajúce prirodzené rádioaktívne pole. Malá žlto-biela raketa, zavesená na lane pod vrtuľníkom ukrýva céziový magnetometer.
Súčasťou prieskumu je vypracovanie mapy prirodzenej rádioaktivity a mapy radónového rizika. Práce vykonávajú odborníci zo spoločnosti Uranpres, s.r.o., Spišská Nová Ves.
Celkovo sa po meracích profiloch nalieta vyše 16 tísíc kilometrov. Letecký prieskum začal v máji a vrcholí v týchto dňoch. Na výskum sa nepoužívajú žiadne žiariče ani iná technika, ktorá by mohla ohroziť verejnosť.
Flight Service, s.r.o. poskytuje letecké práce a služby helikoptérami na Slovensku a v okolitých krajinách. Na meranie rádioaktivity v lokalite boli nasadené vrtuľníky Bell 206 Ranger a Robinson R22 Beta.

VIDEO A TV REPORTÁŽE:
TA3 – Vrtuľníky Flight Service merajú na Spiši prírodnú rádioaktivitu
TV Reduta – SNV – Letecký geologický prieskum na Východnom Slovensku
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Spišská Nová Ves: Pripravuje sa letecký prieskum rádioaktivity
Spišská Nová Ves: Mesto dostane všetky informácie o prieskume uránu
Spišská Nová Ves: V Novoveskej Hute pokračuje prieskum o výskyte uránu
Spoločnosť Tournigan Gold zatiaľ o ťažbe uránu v SR neuvažuje

One Reply to “Rádioaktivitu na východe Slovenska merajú vrtuľníky Flight Service”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *