Rádioaktivitu na východe Slovenska merajú vrtuľníky Flight Service

Letecký geofyzikálny prieskum prírodnej rádioaktivity na Východnom Slovensku, ktorý uskutočňuje Ludovika Holding a Kremnica Gold, lietajú helikoptéry Flight Service. Podrobný rádiometrický a magnetometrický prieskum realizuje špeciálne vybavená helikoptéra. Meracie zariadenia, ktorých cena sa pohybuje nad hranicou 1 milión kanadských dolárov, slúžia na detekciu uránových rúd.
V podvese helikoptéry je upevnený spektrometer – tento prístroj skúma prirodzené rádioaktívne žiarenie vychádzajúce zo zeme. Obsahuje kryštály, snímajúce prirodzené rádioaktívne pole. Malá žlto-biela raketa, zavesená na lane pod vrtuľníkom ukrýva céziový magnetometer.
Súčasťou prieskumu je vypracovanie mapy prirodzenej rádioaktivity a mapy radónového rizika. Práce vykonávajú odborníci zo spoločnosti Uranpres, s.r.o., Spišská Nová Ves.
Celkovo sa po meracích profiloch nalieta vyše 16 tísíc kilometrov. Letecký prieskum začal v máji a vrcholí v týchto dňoch. Na výskum sa nepoužívajú žiadne žiariče ani iná technika, ktorá by mohla ohroziť verejnosť.
Flight Service, s. r. o. poskytuje letecké práce a služby helikoptérami na Slovensku a v okolitých krajinách. Na meranie rádioaktivity boli nasadené vrtuľníky Bell 206 Ranger a Robinson R22 Beta.
Ďalšie informácie a videá nájdete v sekcii: Firmy – Flight Service – Súvisiace články

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥