RC vrtuľník bude monitorovať nebezpečné sopky

Diaľkovo ovládaná RC helikoptéra slúžiaca na monitoring sopiekMalá diaľkovo ovládaná helikoptéra môže podľa súťažnej poroty, ktorá jej tvorcovi udelila cenu 100 tisíc dolárov, pomôcť chrániť životy tisícov ľudí, ktorí žijú v blízkosti aktívnych sopiek. RC helikoptéra (RC = remote control, diaľkové ovládanie) môže letieť bez problémov do miest, ktoré sú pre človeka veĺmi nebezpečné. Škótsky vulkanológ Andrew McGonigle dostal jednu z piatich cien v súťaži Rolex Award for Enterprise, preletel s touto helikoptérou nad talianskymi sopkami Etna, Stromboli a Vulcano, a monitoroval plyny, ktorých určitá koncentrácia signalizuje bezprostredne hroziace nebezpečenstvo erupcie sopky.
Vedci pravidelne diaľkovo monitorujú úroveň oxidu siričitého, ktorý zo sopiek vystupuje spolu s magmou. CO2, ktorý sa uvoľňuje v hĺbke 10 kilometrov a dostáva sa na povrch dlho predtým, než sopka začne chrliť lávu. Oxid uhličitý sa uvoľňuje z magmy, ktorá se len pomaly blíži k zemskému povrchu, už celé týždne alebo dokonca mesiace pred erupciou. To by mohlo dať obyvateľom žijúcim v blízkosti sopky dosť času na to, aby sa evakuovali.
Emisie dioxidu uhlíka zo sopky sa nedajú na diaľku merať pomocou ultrafialových spektrometrov, ako sa to robí pri zisťovaní dioxidu síry, pretože celkové úrovne oxidu uhličitého v atmosfére sú veľmi vysoké. Na to, aby bolo možné zmerať úroveň dioxidu uhlíka vychádzajúceho zo sopky pomôže RC helikoptéra oveľa lepšie, ako senzory umiestnené vulkanológmi na miestach, kde sa tento plyn uvoľňuje.

Diaľkovo ovládaná RC helikoptéra

Diaľkovo ovládaná RC helikoptéra slúžiaca na monitoring sopiek Zdroj: Technet.idnes.cz
Diaľkovo ovládaná RC helikoptéra slúžiaca na monitoring sopiek

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥