Ruský vrtuľník zasiahla na svahu lavína

MOSKVA (SME.SK). Najmenej 10 ľudí dnes prišlo o život, keď vrtuľník so snowboardistami zasiahla po pristátí na svahu na ruskom Ďalekom východe lavína. Povedala to hovorkyňa ministerstva pre mimoriadne situácie. Vrtuľník viezol 18 ľudí, vrátane turistov z Nemecka a Belgicka, a pristál s nimi na lyžiarskom svahu v oblasti Kamčatky. „Súčasný stav je 10 mŕtvych, ale osem ľudí žije,“ povedala Irina Andrianovová a dodala, že troch Rusov a jedného Nemca vytiahli spod lavíny už mŕtvych.

„Dvaja Rusi a štyria Nemci sú ešte stále pod snehom. A niet prakticky šanca, že by prežili pri mraze 20 stupňov pod nulou a výške snehu 10 až 15 metrov,“ dodala. O život prišla aj posádka vrtuľníka.

„Zistilo sa, že lavínu uvoľnili turisti, ktorí sa spustili dolu kopcom,“ informovala televízia Vesti 24. „Vrtuľník kompletne zničila a zabila dvoch členov posádky na jeho palube a ôsmich turistov, ktorí už boli na svahu.“

Komentáre k článku Ruský vrtuľník zasiahla na svahu lavína (2)

  1. Vážení páni.
    Utorok 30.marca som sledoval na ČT 2 reláciu o II. svetovej vojne, konkrétne o boji nemeckých ponoriek a zaujal ma jeden záber, žial bola to len krátka časť. Konkrétne išlo o malú skladaciu jednomiestnu helikoptéru,ktorú pri vynorení ponorky posádka poskladala pár ťahmi na palube a po vzlietnutí ju používali ako pozorovací stroj, ktorý im takto zabezpečil pozorovanie hladinových plavidiel až do vzdialenosti 30 km.Celá konštrukcia sa podobala na dnešné autogyro. Zaujímavé je na tom to,že rotor bol pravdepodobne vrtulníková klasika a namiesto stabilizačnej vrtulky bola klasická výškovka a smerovka čo muselo byť veľmi premyslené vzhľadom na vtedajšie poznatky aerodynamiky vrtuľníka.Prosím Vás ak ste niekde pri štúdiu materialov natrafili na daný stroj, pošlite mi prosím o ňom akúkoľvek informáciu.Ja žial nepoznám ani značku ani výrobcu.Prajem vela zdaru pri Vašej činnosti. S pozdravom Stanislav Ligač.
    e-mail. stano.ligac@gmail.com

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥