Vrtuľník Kamov Ka-32 bude lietať nad Prahou

Obrovský dvojmotorový vrtuľník Kamov Ka-32 bude v septembri lietať nad Prahou. Tento ruský stroj s nosnosťou 12,7 tony a s dvoma hlavnými rotormi má upraviť pražský vysielač na Žižkove.

Akcia potrvá jeden až dva dni, na vežu je potrebné umiestniť zariadenie pre vysielanie digitálneho televízneho signálu a trochu mu „vyhladiť vrásky“. Je potrebné vymeniť antény na vrchole vysielača, kam žiadny žeriav nedosiahne, alebo s nimi nedokáže bezpečne zaobchádzať. To je dôvod, pre ktorý sa České rádiokomunikace rozhodli pre helikoptéru. Presný dátum opráv , podobne ako dráha letu vrtuľníka nesmú byť zverejnené.

Je ale veľmi pravdepodobné, že vzhľadom na rozsah opráv a bezpečnosť obyvateľov pražskej štvrte Žižkov bude v priebehu akcie platiť v uliciach zákaz vychádzania. Vysielač Žižkov (Žižkovská televizní věž) sa so svojou výškou 216 metrov bezkonkurenčne zaradil v roku 1992 mezdi najvyššie stavby Prahy. České rádiokomunikace majú s vrtuľníkom Kamov Ka-32 podobné skúsenosti z úprav vysielačov Kojál a Cukrák. Viac informácií o prebiehajúcej akcii nájdete v článku Žižkovské manévre s Kamovom Ka-32 sa presúvajú na október

On-line reportáž z výmeny

Priebeh akcie výmeny antény vysielača televíznej veže na Žižkove vrtuľníkom Kamov Ka-32 môžete sledovať on-line na stránke Vrtuľník Kamov Ka-32: V Prahe začína výmena antény vysielača na televíznej veži

Video – Kamov Ka-32 – Heliswiss

Pozrite si video – letecké práce s helikoptérou Kamov Ka-32 vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku. Vrtuľník Kamov Ka-32 spoločnosti Heliswiss vymieňa jednu zo 4 veľkých častí antény na televíznej veži vo výške 340 metrov (4. september 2004).

7 Replies to “Vrtuľník Kamov Ka-32 bude lietať nad Prahou

  1. Vsechno je pripravene, kluci zitra rano muzou zacit. Nevite, kde bude nejlepsi vyhled ke sledovani tohoho prirodniho ukazu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *