Vrtuľníky v Grand Canyon a letisko Grand Canyon West

Autor: Juraj Krajčírovič
Tento rok sa mi podarilo splniť jeden z mojich snov. Navštívil som Grand Canyon (Arizona, USA). Času nebolo bohužiaľ toľko, koľko by som si želal, takže dva dni som sa rozhodol rozdeliť medzi Sedonu a Grand Canyon. Do Grand Canyonu som letel práve so Sedony lietadlom typu Piper Navajo. Let trval 1h 15 min. Pristáli sme na letisku Grand Canyon West.
Toto letisko sa nenachádza v Národnom parku, ale na území patriacom kmeňu indiánov Hualapai. Odtiaľ som letel vrtuľníkom na dno Canyonu. Ten let trval iba osem minút jedným smerom, ale pešo by to bolo osem hodín. Navyše by som musel mať povolenie od indiánov.

Vrtuľníková doprava v Grand Canyon

Na letisku Grand Canyon West pôsobí hneď niekoľko vrtuľníkových firiem. Všetky majú svoju základňu v Las Vegas. Každé ráno a večer absolvujú 45 minutový let z/do Las Vegas. Lieta tam hneď niekoľko spoločností. Ich prácu im však nezávidím. V podstate tam robia akúsi kyvadlovú dopravu, let trvá príliš krátko a prebieha v dosť zložitom teréne, niekedy aj pri zhoršených podmienkach.
Navyše majú piloti na palube väčšinou ľudí, ktorí nikdy predtým neleteli vo vrtuľníku. Minimálne raz denne sa stane, že niekto omylom otvorí dvere za letu. Hneď na začiatku sme dostali inštrukcie, čo treba robiť, keby taká situácia nastala. Na zemi je to v pohode, lebo tam cestujúcich „stráži“ pozemný personál, ktorý dozerá na to, aby sa ľudia netúlali, kde netreba, hlavne aby niekto nevliezol do priestoru vrtuľky, ktorá už tradične z akéhosi dôvodu ľudí priťahuje.

Let nad Crand Canyon

Ja som letel oba lety na AS-350 a vďaka svojej hmotnosti som mal tú česť sedieť vedľa pilota. Tento stroj mal vpredu aj s pilotovým sedadlom tri miesta a vzadu štyri. Let nad Crand Canyon je zážitok sám o sebe. Odštartujete z letiska a letíte nad rovným terénom. Zrazu sa zem pod vami stratí do hĺbky viac ako 1000 metrov. Kdesi dolu vidíte úzky prúžok rieky Colorado, ale keď sa spustíte k nej, tak ostanete prekvapení, aká je široká a rýchla.
Na rieke som absolvoval asi 30 minútovú plavbu a potom nasledovala cesta späť. Pre nás prišiel ten istý stroj. Stúpali sme v tesnej blízkosti stien kaňonu a myslím, že moji spolucestujúci na zadných sedadlách ani veľmi nedýchali. Keď sme prišli späť na letisko, stroj dotankovali, nastúpili noví cestujúci a tak to šlo stále dokola. Na tomto letisku boli k videniu AS-350, Bell Long Ranger, EC-130.
Neskôr som šiel na prechádzku a obdivoval som toto miesto už len z vrchu. Bolo zaujímavé pozerať dolu do tej hĺbky. Vtedy pochopíte ako je všetko relatívne. Stál som na okraji, počul som vrtuľník, len som ho nemohol nájsť. Bol tam, len bol stráááášne maličký.
Strávil som tam jeden krásny deň, ktorý určite ostane natrvalo v mojej pamäti. Už dnes opäť rozmýšľam kedy sa tam vrátim, pre mňa je to naozaj veľmi špeciálne miesto. Ak budete mať možnosť sa tam vybrať, vrelo Vám to odporúčam.

Vrtuľníky vo fotogalérii

  • AS350BA
  • Bell 206 L-1
  • EC-130
  • Eurocopter AS 350 B2
  • Eurocopter EC 130 B4

Fotogaléria

AS350BABell 206L-1EC-130Eurocopter AS 350 B2 cockpitEurocopter AS 350 B2Eurocopter AS 350 B2Eurocopter EC 130 B4Eurocopter EC 130 B4Grand CanyonGrand CanyonMaverick Helicopters & Vision AirNiekedy to bolo blízkoPripravený odletieťSmer doluStňupanie horeVeľkosť je relatívnaVystupovanie turistov
Autor fotografií: Juraj Krajčírovič

Komentáre k článku Vrtuľníky v Grand Canyon a letisko Grand Canyon West (4)

  1. Nuz na to neexistuje az taka prosta odpoved. Moje lety boli sucastou celeho balika sluzieb a kolko stala jednotliva polozka ja neviem. Lety po Grand Canyone sa daju absolvovat niekolkymi sposobmi. Odlet -prilet z letiska Grand Canyon a mozu byt v lietadlach spolocnosti Vision Air. Ale mozu byt aj z inych letisk, potom cena je vyssia. To iste plati aj o vrtulnikoch. Myslim, ze ale tie zakladne ceny zacinaju kdesi na urovni $ 70-80 a idu uz len hore aj do niekolko stovak. Podla toho, co mas vsetko v cene. Avsak samotny vylet vrtulnikom bez pristatia bude okolo $150 – 180 a viac podla dlzky letu. Grand Canyon je totiz veeeelmi obrovsky.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥