Nehoda Pušovce pri Prešove 2003

Vo štvrtok 9. 10. 2003 popoludní došlo k havárii vojenského vrtuľníka Mi-17 0842, ktorý patril 3. leteckej základni Prešov. Vrtuľník sa zrútil do zalesneného porastu v katastri obce Pušovce, približne 12 km severovýchodne od mesta Prešov. Pri páde stroja zahynuli všetci štyria členovia posádky.

  • Dátum nehody: 9. 10. 2003 12:18
  • Miesto nehody: Pušovce, okres Prešov
  • Typ vrtuľníka: Mi-17 0842, LZ Prešov
  • Posádka: †Gromovský, †Sagan, †Seman, †Nemčík
  • Pravdepodobná príčina havárie: Chyba prístrojov.

† – účastník nehody zahynul
Všetci muži na palube (kapitán vrtuľníka – kpt. Ing. Pavol Gromovský, pilot inštruktor – pplk. Ing. Jozef Sagan, palubný technik – rtn. Slavomír Seman a pilot vo výcviku – kpt. Ing. Peter Nemčík) boli príslušníci ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Na miesto havárie bola vyslaná vyšetrovacia komisia pod vedením zástupcu náčelníka Generálného štábu OS SR generálmajora Ing. Jozefa Blizmana. V rámci vyšetrovania sa vyhodnotila technická a letecká dokumentácia vrtuľníka. Vrak stroja bol odborne demontovaný a technické expertízy prebiehajú priamo na mieste. Ďalšie expertízy budú prebiehať po prevezení vraku na 3. leteckú základňu.
„Na príčine bola technická závada, kde v mraku nastala situácia, ktorú si pilot nacvičil. Zlyhali prístroje a osádka nerozpoznala, kde došlo k zlyhaniu prístrojov a defacto sa riadila ďalej podľa chybných údajov z prístrojov. Vrtuľník bol vtedy uvedený do priestorovej polohy, ktorá sa už nedala zvládnuť. Situácia bola o to horšia, že oblačnosť bola skoro až po zem. Keď vyleteli z oblaku, už nemali čas zrovnať vrtuľník, pretože videli, že sú v zlej polohe podľa prirodzeného horizontu. Keď vyleteli z oblaku, videli horizont niekde pred sebou, ale už to nestihli, boli veľmi nízko. Oblačnosť bola veľmi nízko…“

Fotogaléria

Pušovce pri PrešovePušovce pri PrešovePušovce pri PrešovePušovce pri Prešove

Komentáre k článku Nehoda Pušovce pri Prešove 2003 (6)

  1. Bol to moj najlepsi ujo ktore ho som mla velmi rad a na ktoreho nikdy nezabudnem bol to clovek ktrory mal velke srdce bol to mojej mamy brat Jozef Sagan najlepsi clovek na svete skoda ze sa to tak tragicky muselo skoncit Jozko nech ti je v nebicku tak dobre ako ked si bol prinas
    Tvoj Tomi s trebisova

  2. Slavo keby si vedel ako rad by som vratil cas, aby som ta mohol znovu vidiet… raz sa aj tak este strenteme…

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥