Vrtuľníky ÖAMTC – Der Österreichische Automobil-, Motorrad- und Touring Club

Autor: Jakub Lubellan

ÖAMTC

Der Österreichische Automobil-, Motorrad- und Touring Club (ÖAMTC) je rakúska firma poskytujúca rôzne asistenčné služby. Sú pripravení pomôcť ľuďom v núdzi, cestujúcim na cestách a diaľniciach, ale aj mimo nich – vo dne i v noci.
Medzi asistenčné služby, ktoré ÖAMTC poskytuje, patrí aj letecká záchranná služba. Tá vznikla v roku 1983 založením prvého strediska v Innsbrucku pod volacím znakom Christophorus 1.
Dnes firma ÖAMTC prevádzkuje 17 stredísk systematicky rozmiestnených po celom Rakúsku, z toho jedno sa špecializuje len na sekundárne medzinemocničné lety. Je to stredisko Intensivtransporthubschrauber (ITH).
18. stredisko vzniklo v spolupráci s nemeckou firmou ADAC. Základňa Christophorus Europa 3 sa nachádza v meste Suben, čo je na hranici s Nemeckom. Zaujímavé na tomto stredisku je, že vrtuľník zasahuje v obidvoch štátoch.

Vrtuľníky ÖAMTC – Eurocopter EC 135

Vo všetkých strediskách sa používajú vrtuľníky typu Eurocopter EC 135. Ide o ľahký dvojmotorový vrtuľník s dvoma výkonnými motormi Arrius, 4 listovým hlavným a 10 listovým chvostovým rotorom, ktorý je ukrytý v karosérii. Tým sa zvyšuje bezpečnosť pri práci okolo vrtuľníka.
Do vrtuľníka Eurocopter EC 135 sa pohodlne zmestia traja členovia záchranného týmu, pilot a jeden ležiaci pacient. Okrem štandardných prístrojov potrebných pre lety VFR (Visual Flight Rules – pravidlá lietania za vidu) má aj EURONAV MovingMapSystem, systém GPS, zabudovaný mobilný telefón a ďalšie špičkové zariadenia.
Viac informácii nájdete na stránke www.oeamtc.at/flugrettung.

Technické údaje

Počet stredísk ÖAMTC: 18
Typ vrtuľníkov: Eurocopter EC 135
Dĺžka vrtuľníka: 12,10 m
Výška vrtuľníka: 3,62 m
Maximálna vzletová hmotnosť: 2.835 kg
Maximálna rýchlosť: 287 km/h
Cestovná rýchlosť: 260 km/h
Maximálny dolet: 750 km
Maximálna doba letu: 3,5 hodiny
Možnosť nasadenia: deň/noc

Fotogaléria


Autor fotografií: Jakub Lubellan

Video

Vrtuľníky ÖAMTC – YouTube
Vrtuľníky ÖAMTC – ÖAMTC

4 Replies to “Vrtuľníky ÖAMTC – Der Österreichische Automobil-, Motorrad- und Touring Club

  1. Prima clanok, vdaka. Tento vrtulnik patri k mojim oblubenym, osobne ho mam radsej ako vevericku, ale to je asi vec osobneho vkusu. Dufam, ze ho nikdy nebudem potrebovat. Celkom by ma zaujimalo, ako to maju zariadene s platbou za pouzitie. Hradi to plne poistovna ? Obcanom „A“ asi ano, ale my by sme si to asi museli doplatit, vsak?

  2. Niečo neskutočné, tento vrtuľník som videl v akcii v Rakúsku, ale konečne mám možnosť nahliadnuť aj dovnútra.

  3. Urcite áno, treba len vydrzat v buducnosti planujem clanok aj o Eurocopteri Bk-117 a specialne aj o serialy Medicopter117.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *