Verzie vrtuľníka Robinson R44

Verzie vrtuľníka Robinson R44

Robinson R44 Astro
Robinson R44 Astro

Robinson R44 Astro

Robinson R44 Astro bol hlavným produkčným modelom v rokoch 1992 až 2000. R44 Astro získal typové osvedčenie amerického leteckého úradu FAA v decembri 1992. Prvé vrtuľníky boli dodané v januári 1993.

Robinson R44 Raven
Robinson R44 Raven

Robinson R44 Raven

V januári 2000 predstavil Frank Robinson helikoptéru Raven s hydraulicky asistovanou kontrolou a nastaviteľnými pedálmi. Verzia Robinson R44 Raven bola k dispozícii s motorom s karburátorom.

Robinson R44 Raven II
Robinson R44 Raven II

Robinson R44 Raven II

Vychádzajúc z R44 Raven bola navrhnutá verzia Robinson R44 Raven II. Vrtuľník Raven II bol predstavený V júli roku 2002. Má silnejší motor s priamym vstrekovaním paliva. Širšie listy rotora mu umožňujú lepší výškový výkon a zvyšujú celovú vzletovú hmotnosť. V súčasnosti je Raven II hlavným produkčným modelom.

Robinson R44 Clipper
Robinson R44 Clipper

Robinson R44 Clipper

Robinson R44 Clipper je vrtuľník R44 určený na pobrežné operácie – rieky, jazerá, more. Jedná sa o verzie Raven alebo Astro, vybavené plavákmi a ďalšou výbavou, potrebnou na off-shore operácie. R44 Clipper má pevné alebo ľahko snímateľné plaváky na operácie nad vodou. Pri jeho dizajnovaní vychádzala Robinsonova konštrukčná dielňa z modelu R22 Mariner. I tento model je plne odolný proti korózii. Typový certifikát amerického leteckého úradu FAA získal 12. júla 1996. Pomocné plaváky umožňujú vrtuľníku R44 Clipper podnikať dlhé lety nad vodnou hladinou a pristávať na jazerách. Tento model disponuje aj svetlami, inštalovanými na stožiari pre nočné lietanie. Má tiež dlhšie podvozkové vzpery pre operácie na vode. Prázdna hmotnosť je vyššia o 23 kg a rýchlosť redukovaná o cca 16 km/h.

Robinson R44 Police
Robinson R44 Police

Robinson R44 Police

Verzia Robinson R44 Police predstavuje štyridsaťštvorku vo verzii na vynucovanie práva. Táto helikoptéra pre políciu predstavuje hlavný produkčný rad modifikácií R44. R44 Police je vybavený vyhľadávacím svetlometom, namontovaným na podvozku helikoptéry s xenónovým svetlom. Policajná verzia má vypuklé dverné okná a je vybavená stabilizovaným kamerovým systémom FLIR s infračervenou kamerou. Policajná verzia R44 je tak plne vybavená pre vzdušné činnosti na vymáhanie práva, vhodné pre políciu a ďalšie silové zložky. R44 Police obsahuje ako voliteľné vybavenie sirénu, UHF/VHF policajné rádio, pátrací svetlomet Spectrolab SX-5E Starburst, gyrostabilizované infračervené senzory Inframetrics IRTV 445G alebo Wescam 12DS a televízny kamerový systém nainštalovaný v nosnej otočnej veži. Tento model bol pre policajné zložky certifikovaný americkým leteckým úradom FAA v júli 1997. Prvá dodávka týchto helikoptér smerovala polícii v South Bay, Los Angeles, California, USA.

Robinson R44 Newscopter
Robinson R44 Newscopter

Robinson R44 Newscopter

Robinson R44 Newscopter je verzia R44 Raven II, ideálna pre televízne prenosy. Prvýkrát bola táto helikoptéra dodaná na jar v roku 1997. R44 Newscopter je vybavený unikátnou anténnou platformou, vhodnou špeciálne na vysokokvalitné živé televízne vysielanie. Newscopter je plne integrovaný Elektronical News Gathering (ENG) vrtuľník schopný prenášať, prijímať a nahrávať živé audio a video prenosy v ohromujúcej High Definition (HD) kvalite. Vrtuľník je navrhnutý tak, aby zodpovedal požiadavkám globálnych televíznych správ. Je to integrované televízne štúdio vo vzduchu. Vpredu je namontovaný aerodynamická nosná konštrukcia s digitálnym kamerovým systémom HD. Je vybavená stabilizovaným kamerovým systémom FLIR. Systém je stabilizovaný pomocou gyrostabilizátora. Zachytáva novinky vo vysokom rozlíštení a reálne farby. Dodatočné vybavenie zahŕňa kabínové a chvostové mikrokamery (dve kamery Elmo), videoprepínač, rozšírený audiosystém, štyri monitory s farebným videom a kompletnú prenosovú mikrovlnnú sústavu pre priame prenosy. V porovnaní s väčšími vrtuľníkmi plní R44 Raven II Newscopter prácu za polovičné náklady. Využívajú ju televízne štáby hlavne v USA a niektorých krajinách Európy.

Robinson R44 IFR Trainer

Robinson R44 IFR Trainer je vrtuľník R44 určený na letecký výcvik. Disponuje všetkým vybavením a avionikou pre IFR lety (Instrument Flight Rules – pravidlá letu podľa prístrojov), podobne, ako R22 IFR Trainer.

Vrtuľník Robinson R44

Komentáre k článku Verzie vrtuľníka Robinson R44 (2)

  1. Robinson R44 Raven II je vylepšená verzia modelu Raven, ktorá má silnejší motor s priamym vstrekovaním paliva a širšie listy rotora pre lepší výškový výkon a zvýšenie celkovej vzletovej hmotnosti.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥