Video ktoré vzbudilo vášne: SME.sk – Bratislava z vrtuľníka

Pred niekoľkými dňami bolo na stránkach spravodajského portálu SME.sk uverejnené video z letu vrtuľníkom ponad bratislavské ulice. V diskusii sa do videa obulo niekoľko diskutujúcich, ktorí mali pripomienky k lietaniu jednomotorovým vrtuľníkom nad mestom. Z videa je zrejmé, že sa jedná o vrtuľník Robinson R-44 s jedným motorom Lycoming. Video, ktoré vzbudilo vášne, si môžete pozrieť a úryvok diskusie a krátku analýzu si môžete prečítať v tomto článku:

Video Pozrite sa, ako vyzerá Bratislava z vrtuľníka

Úryvok z diskusie

1 … Neviem či sa mýlim, ale nemajú jednomotorové vrtuľníky zákaz lietať nad obývanými oblasťami? Myslím že s tým mal problém heliport na Širokého hoteli… A ani na NBS som od jej vzniku vrtuľník nevidel a to bývam blízko.

2 … heliport nad Riverparkom sa pouziva zato dost casto, no ci je ta helikoptera jednomotorova, ozaj netusim 🙂

3 … Nie je dolezite kolko ma motorov, ale ci je to vrtulnik Penty, alebo J a T. Tie mozu lietat aj na baterky, kde chcu a kedy chcu. Tak naco tu tie uvahy o motoroch a povoleniach. Co neviete kde zijete?

4 … R44 II Vrtulník, ktorým leteli, je skutočne iba jednomotorový… motor štandartne Lycoming IO-540… ide o Robinson R44 II Raven… a jednomotorové vrtulníky majú naozaj zakázané pristávať na heliportoch na budovách a manévrovať v sťažených podmienkach nad obývaným územím. U dvojmotorového je šanca, keď vypadne jeden motor zvládnuť manéver na druhý zostávajúci… s jednomotorovým by to znamenalo obete na životoch… v horšom prípade aj dole v ulici… a vrtulník Aérospatiale A355, ktorým pristávajú pravidelne na streche KEMPINSKI v River Parku, je dvojmotorový a koštrukčne (a aj cenovo) „o triedu vyššie“…

5 … Tento konkrétny červený kus R44 II, ktorým leteli autori uverejneného technicky katastrofálneho amatérskeho videa na SME, je registrovaný v SK na (majiteľa) s.r.o. = autora komplexu Eurovea… aká náhoda… 😉 … a strašili nad mestom túto sobotu 24. marca okolo 15:30 (ešte zimného času)

Analýza

Je pravdou, že jednomotorové vrtuľníky majú všeobecný zákaz lietať nad husto osídlenou oblasťou (mestá, obce). Dôvod je ten, ako správne diskutujúci uvádza, že manévrovateľnosť vrtuľníka, ktorému vypadne jeden jediný motor, je v osídlenej oblasti veľmi obmedzená a hrozia vyššie škody na majetku a sú ohrozené životy posádky i civilného obyvateľstva. Na druhej strane môže Letecký úrad SR udeliť jednorázovú alebo dlhodobejšiu výnimku z tohoto pravidla. Podľa § 48 odst. 1 písmeno s) Letecký úrad určuje podmienky na použitie iných plôch okrem letiska určených na dočasné alebo príležitostné vzlety a pristátia lietadiel alebo na vzlety a pristátia lietajúcich športových zariadení (§ 32 ods. 10).

Prípadné otázky adresujte na:
Letecký úrad Slovenskej republiky
Odbor navigačných služieb
Letisko M. R. Štefánika
823 05 BRATISLAVA
tel.: 02/43424073
fax.: 02/43424090

Komentáre k článku Video ktoré vzbudilo vášne: SME.sk – Bratislava z vrtuľníka (6)

  1. Minimálna výška letu nad zastavanou oblasťou alebo zemou je 150 metrov. Rieši toto váš problém?

  2. Dobrý deň,
    ak by mi vedel niekto poradiť ocenil by som to. Je zakázané lietať s RC modelom a natáčať video nad mestom? Také vznášadlo, ktoré plánujem kúpiť vyletí tak 25 m hore a to je všetko.
    Ďakujem

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥