Krištof 04: Nový záchranársky vrtuľník Agusta OM-ATK

V poradí deviaty vrtuľník Leteckej záchrannej služby pribudol 26. 8. 2011 košickej stanici Air-Transport Europe, ktorá letecky zachraňuje ľudské životy. Červeno-biely model Agusta (Agusta A109K2 (s/n 10013) – mfg: 1994 – Reg. history: HB-XWM, OM-ATK) s menom Klára uviedol do prevádzky minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Vrtuľník s dievčenským menom požehnal aj kňaz. Záchranárske vrtuľníky spĺňajú najvyššie bezpečnostné kritériá, sú vybavené nočným videním a technikou na zásahy v ťažko dostupnom teréne.

Meno stroja vyberala v hlasovaní verejnosť. „Vybrala dobre, Klára znamená po latinsky svetlý, jasný a možno aj toto slovo inšpiruje, aby letci a záchranári mali len svetlé dni,“ povedal minister Uhliarik. Verí, že pacienti ocenia, že ich nádej a bolesť odvezie práve Klára. Dievčenské mená vrtuľníkom záchrannej služby zvyčajne vyberajú posádky leteckej zdravotnej služby. Podľa odborného zástupcu košickej stanice s názvom Krištof 04, lekára Ladislava Šimáka, špecifikom týchto vrtuľníkov je, že majú pravidelné revízie a niektoré ich časti sa musia vymieňať. Nový vrtuľník poslúži v tom, aby zasahoval v čase, keď ďalší bude v oprave. „Pomôže nám, aby bola služba nepretržitá,“ povedal Šimák.

Odhadom stojí podľa Šimáka vrtuľník päť miliónov eur a viacej. Jeho lekárske vybavenie je už lacnejšie. Zmodernizovaná košická záchranná stanica Krištof 04 sídli v bezprostrednej blízkosti Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Záchranári sedia hneď vedľa vrtuľníkov, ich práca je efektívnejšia.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥