Základné informácie o vrtuľníku Robinson R66

Vývoj R66

Spoločnosť Robinson Helicopter Company oznámila vývoj nového vrtuľníka Robinson R66 v roku 2007. Prvý vrtuľník Robinson s turbínovým pohonom má za cieľ rozšíriť sortiment helikoptér Robinson a súperiť s väčšími americkými vrtuľníkmi Bell a európskymi vrtuľníkmi Eurocopter. Dizajn R66 vychádza zo staršieho dizajnu R44 s piestovým motorom. Pre R66 sa však nenašiel vhodný turbohriadeľový motor, preto známy výrobca leteckých motorov Rolls-Royce vyvinul nový model s označením RR300.

Certifikácia vrtuľníka sa uskutoční začiatkom roka 2010. V tom období sa očakávajú aj dodávky nového vrtuľníka prvým záujemcom. V júni 2009 spoločnosť oznámila, že druhý vrtuľník Robinson R66 nastúpil letový testovací program. R66 by sa mala dostať do predbežnej výroby v roku 2010 a do výroby v roku 2011. Spolu s R66 bude Robinson aj naďalej vyrábať dvojmiestny R22 a štvormiestny R44.

Vrtuľník so širokým uplatenením

Prvé dodávky sa plánujú v základnej verzii. V blízkej budúcnosti sa očakáva aj policajná verzia pre zložky vymáhajúce právo, News verzia pre priame televízne prenosy a verzia pre pobrežné off-shore lety a práce. V súčasnosti zahŕňa štandardné vybavenie R66 kožené sedačky, pristávacie svetlomety HID a stereo audio ovládací panel. Voliteľná avionika zahŕňa navigačné zariadenie 420/430 Garmin GPS a GTx mode-S transpondér.

Cena vrtuľníka R66

Ceny vrtuľníkov závisia od modelu a verzie vrtuľníka. Cena je závislá aj od avioniky a ďalšej výbavy, ktorou vrtuľník disponuje. Robinson oznámil predbežnú cenu nového vrtuľníka R66 okolo 550.000 EUR – podľa modelu, verzie a výbavy. Poznámka: uvedená cena je orientačná.

Vrtuľník Robinson R66

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥